Hemoroid (Basur) Tedavisi

Her 4 kişiden 3 kişide görülen bu rahatsızlıkta erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Hemoroid evde tedavi ile geçmez aksine hastalık ilerler. Genetik nedenler olduğu gibi, kabızlık, ishal, uzun süreli oturmak, fazla kilo, hamilelik hatta alkol bile etkendir. Zamanında teşhis ve tedavisi olmayan hemoroid hastalığı 1. evreden diğer evrelere geçer ve hastalık gittikçe ilerler, tedavisi zorlanır. Hasta acı çeker.

Hemoroid belirtileri şunlardır:

 • Yanma ve ıslaklık hissi (dış hemoroidin belirtisidir)
 • Anüs kısmında ele gelen şişlik,
 • Makat bölgesinde ağrı,
 • Kanama (iç hemoriodin belirtisidir. Ağrı görülmez.)
 • Kaşıntı,
 • Akıntıdır.

1.evre hemoroid ağrıları için doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılır. Ilık su banyosu ve makat bölgesine sürülen vazelin Hemoroid için yardımcı faktörlerdir.

2.evre hemoroid için doktorun önerdiği ilaçlar kullanılır. İlaçların yanında lifli gıda tüketimi, bol su içme, ılık suya oturma gibi yardımcı olacak uygulamalar yapılır.

 1. evre hemoroid belirtileri kanama, makatta ağrı, kaşıntı, ıslaklık hissi oldukça belirginleşir. Hemoroid pakeleri makattan dışarı çıkar ve elle itilerek tekrar makat içerisine yerleştirilebilir. Ancak çok az ıkınmayla bile tekrar ortaya çıkar. Acil müdahale gerektiren bir evredir. Lazerle tedavi edilir.

4 evre yani son evre belirtileri ise hemoroid pakeleri tamamen dışarıdadır. Var olan pakeler elle müdahele ile düzeltilemez ve hasta oturmakta, yürümekte çok zorlanır. Yoğun bir şekilde ağrı, kanama, kaşıntı, ıslaklık hissi vardır. Acil tedavi gerektirir. Cerrahi müdahale yanında lazer uygulaması yapılır.

Basur Tedavisi
Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Bazen kıl batması olarak da tanımlanır.Kuyruk sokumu kemiğinin üst kısmında görülür. Nedeni sürtünme, yabancı cisimlerin cilt altına girmesi ile oluşur. Cilt bu yabancı cismi vücuttan çıkarmak için önce bir kese içinde ürettiği sıvı ile eritmeye çalışır. Ancak başaramaz. Bu sefer içindeki sıvıyı atmaya çalışır. Ancak sıvının tamamını dışarı akıtamaz. Bu sefer vücutta iltihap oluşmaya başlar; Apse yapar. Hastayı rahatsız eder. İnce kıllar çıkamaz, cilt altında birikmeye başlar. Anlaşıldığı gibi kıl dönmesi doğuştan değildir.

Kuyruk sokumu bölgesinde,  göbek bölgesinde, koltuk altı, bacaklar ve yüz bölgelerinde bile görülür.

15-40 yaş arası kişilerde, vücudunda yoğun kıl olanlarda, çok uzun süre oturarak çalışan kişilerde, hatta kuyruk sokumuna düşen saç teli, elbise tozları, tüyler ince olan cilt dokusundan geçerek kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) ne bile neden olabilir. Genellikle erkeklerde görülür. Kadınlarda görülmemesinin nedeni kadınların ciltlerinin çok ince olmasındandır.

Belirtileri:

 • Kanlı veya koyu renkli akıntılar,
 • Oturmakta, yürümekte zorluk çekme,
 • Kıl dönmesi iltihabı kaşıntı ve ateş,
 • Makatta pis koku ve iltihaplı akıntı,
 • Kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı,
 • Yağ bezesi veya sivilce benzeri bir şişlik gibi aldatıcı görüntüdür.

Kıl Dönmesi Tedavisi sadece lokal anestezi ile uygulanır. Dolayısıyla dokular zarar görmez ve tedavi sonucunda iltihaplanma ve apseler görülmez. Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara da uygulanır. Sakıncası yoktur.

Anal Fissür Tedavisi (Makatta Çatlak-Yırtık Tedavisi)

Anal bölgedeki dişli çizgilerdeki yırtıklarla oluşur; Dışkı kuru ve sert olduğu zaman makatı yırtar. Zor iyileşir ve çoğu zaman bu şikayetler kronikleşir. Her yaşta görülür.  İlaçla tedavi edilmelidir. Şikayetler 3 aydan fazla olursa kronikleşmiş demektir.

En önemli belirtisi dışkılama sırasında cam kesiği oluyormuş gibi acı hissetmedir. Bu durumda kanama, ağrı ve kaşıntı beraberinde görülür.

Makatta çatlak –yırtığa neden olarak şunlar sıralanır:

 • Yanlış beslenme ilk nedendir.
 • Gebelik, doğum,
 • Ters ilişki,
 • Aşırı kilo,
 • Kabızlığa bağlı uzun süreli ıkınma,
 • İnflamatuar bağırsak hastalığının varlığı (crohn, ülseratif kolit.

Makattaki çatlak ya da yırtık kansere dönüşmez.

Kişi korunmak için beslenmeye dikkat etmeli, bol su içmeli, hareketli bir yaşam sürmelidir. Tedavide ameliyatsız olan daima iyidir. Hasta kesik-dikiş olmadığı için hemen işine dönebilir. Herhangi bir komplikasyona neden olmaz.

Ameliyatlı ve ameliyatsız çeşitli tedavi yolları vardır. Bunlar:

 • Kas gevşetici-enjeksiyon tedavisi
 • Elektro cerrahi tedavisi
 • Radyofrekans tedavisi
 • Lazer tedavisidir.

Anal Fistül Tedavisi

Nadir görülen bir hastalıktır. Makat kaslarının bir çeşit iltihaplanmasıdır. Genelde hastada anal apse öyküsü vardır. Anal kanal ile cilt arasında olan sıkıntılı bir tünelde bulunur. Makatta şiddetli ağrı, makatta kokulu, kanlı ya da sarı akıntı ve makat bölgesinde şişlik anal fistül şikayetleri arasındadır.

Hastalık süresince yüksek ateş, halsizlik ve titreme belirtileri görülür.

Apsenin mutlaka doktor tarafından boşaltılması gerekir. Eğer kişi kendi patlatırsa iltihap tamamen boşaltılamaz şikayet artar.

Tedavide lokal anestezi uygulanır, dolayısıyla tedavi sonrasında iltihaplanma ve apseler görülmez. Operasyon 5-10 dakika sürer. Sonuçta gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi sıkıntılar olmaz.

Ameliyatsız tedavilerde kullanılan teknikler şunlardır:

 • Lazer ile Fistül Tedavisi
 • Elektro Cerrahi Tedavisi
 • LİFT Tedavisi (Fistül Kanal Bağlaması)
 • LAFT Tedavisi (Lazerle Fistül Kapatılması)
 • VAAFT (Video Yardımıyla Fistül Tedavisi)
 • Radyofrekans Tedavisi.
 • Fistül Tıkaç Tedavisi (PLUG) uygulanır.

Kondilom, Makat Siğili, Siğil, Et Beni Tedavisi

Makat Siğili Tedavisi

HPV virüsü neden olur. Bulaşıcıdır. Ancak bu kanla bulaşmaz. Cilt ve mukozalarda bulunur. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında korunmaya özen gösterilmelidir. Ancak sadece cinsel yolla bulaşmaz. Korunmada sadece prezervatif yeterli değildir. Cinsel hayatı aktif olmayan insanlarda da görülür.

Hastanın birlikte yaşadığı eşi, partneri ve çocuklarını bulaşma ihtimali açısından uyarması gerekir. Beraberinde yaşadığı insanları aşılatarak koruması kesinlikle gereklidir.

Hastalık bulaşmadan önce HPV aşısı vurularak korunmalıdır. Aşı 3 doz halindedir. Bu aşılar 0. , 2. ve 6. aydadır. İlk aşıdan 14 gün sonra oluşacak olan antikorlar diğer aşılar yapılmadığında yetersiz kalacak ve ortadan kaybolacaktır

 1. aşı 2 ay sonra yapılır ve yapılmasından 14 gün sonra antikor boost adı verilen yüksek miktarlı ve yeterli savunma hücresi oluşmasını sağlar.

Bundan da 4 ay sonra yapılacak olan 3. aşı ise aşının etkinliğinin ömür boyu olmasını sağlayacaktır.

Muayene parmakla ya da bir aletle içeri girerek olmamaktadır.

Görünümü karnabahar şeklindedir. Genital bölgede de bulunur.

Lokal tedavi uygulanır.

hpv illustration
ben tedavisi

Ben Tedavisi

Bazı insanlar estetik açıdan benlerinden hoşlanmazlar. Bazı benler zararsız olmasına rağmen bazı benler zamanla görünümlerini ve renklerini değiştirerek hastalık habercisi olurlar. Renklerinin gittikçe koyu olması benlerin tehlikeli olduğunu gösterir. Uzman bir hekime gidilmelidir. Benlerle oynamak, koparmaya çalışmak son derece tehlikelidir.

Benler radyo frekans yöntemiyle tedavi edilir. Benler aldırılarak kanser olunmaz. Ancak elektro koterizasyon yani yaraların damar uçlarını, yakarak kapatırlar. Bu eski koterizasyon yöntemi benlere uygulandığında benin bir kısmı yanar. Geri kalanı doku üzerinde bırakılırsa bunun kansere dönme ihtimali oluşur. Bu eski bir yöntemdir. Yani benlerin yakılmaması gerekir.

Bazı benler doğuştandır bazıları ise sonradan oluşur. Bunun çeşitli nedenleri vardır:

 • Genetik,
 • Kişinin yaşı,
 • Derisinin hangi tipte olduğu,
 • Hormonlar,
 • Ultraviyole içeren güneş ışınları ve
 • Vücut direnci.

Benlerin iç çamaşırı sürtünmesi ya da traş olma gibi nedenlerle kesinlikle zarar görmemesi gerekir. Benlerle oynanmaması gerekir.

Yağ Bezesi Tedavisi (Lipom Tedavisi)

Yağ bezeleri aslında iyi huylu kistlerdir. Genelde kolestrol habercisi olmakla beraber aynı zamanda ileri yaşlarda da görülür. Eğer deriden kabarık sarımsı renkte iseler bağırsak kanseri habercisi olabilir. Uzman bir doktorun görmesi ve biyopsi yapılması gerekir.

Yağ bezeleri göz etrafında düzensiz sarı ve kabarık bir şekilde ise derinin bir yağ bezi kanseri düşünülebilir. Cerrahi bir tedavi gerekebilir.

Yağ bezesi tedavi yolları farklıdır:

 • Milium Kisti oluşumları: Lazer, elektokoter veya enjektör ucuyla açıklık oluşturularak oluşumlar uzmn doktorca temizlenebilir.
 • Ksantelazma oluşumları: Fraksiyonel lazer veya cerrahi yöntemle mi uygulanır.
 • Yaşla ortaya çıkan yağ bezi oluşumları: Fotodinamik tedavi (ilaç uygulaması sonrası ışık tedavisi) veya kriyoterapi (dondurularak tedavi) seçenekleri yer alır.

Yağ bezeleri sıkılmamalıdır. Tahriş ya da enfeksiyonlara neden olabilir.

lipom entfernen

Proktoloji

Proktoloji Nedir? Hangi Belirtilerle Proktoloji Bölümüne Gidilmelidir?

Proktoloji Nedir?

Proktoloji bir bölüm adıdır. Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Ünitesidir. Aynı zamanda Proktoloji rektum, makat, anüs bölgesi ve makata yakın olan kuyruk sokumu bölgesi hastalıklarını inceleyen genel cerrahinin bir alt dalıdır.

Hastayım. Proktoloji Bölümüne Doğrudan Gidebilir Miyim?

Proktoloji ile ilgili tüm hastalıklar önce  gastroenteroloji ya da genel cerrahi uzmanları tarafından incelenip  gerekli görülürse Proktoloji bölümüne gönderilir. Doğru bir tanı için konusunda uzman bir doktora görünmelidir.

Ne tür Hastalıklar Proktoloji Bölümü İçindir?

Kıl dönmesi(   Pilonidal hastalık), kabızlık, gaz-dışkı tutamama,(Anal İnkontinans), hemoroid,  pelvik ağrı, bağırsak fıtığı(Rektosel)   , anal fissür, anal kaşıntı(Pruritus ani), perianal siğiller, iltihaplı bağırsak hastalıkları, Stoma problemleri(kanama, fıtık, daralma, prolapsus, vs), kolorektal kanserler, makat çatlağı (Anal Fissür) gibi hastalıkların tedavisi Proktoloji bölümünün tedavi alanıdır. Yani hemoroidden(iç ve dış hemoroid) kansere kadar tüm bağırsak hastalıklarını tanı ve tedavi eden proktoloji bölümüdür.

Proktoloji Alanına Giren Farklı Hastalıkların Tanısında Kullanılacak Tanı Cihazları Nelerdir?

 • Anorektal ultrasonografi,
 • Kolon transit zamanı,
 • Defekografi,
 • Anorektal manometre
 • Anorektal fizyoloji testleri,
 • Balon atma
 • Test özellikli lavmanlı testler gibi cihaz ve malzemeler Proktoloji bölümünün kullandıklarıdır.

Proktoloji Alanında Hangi Hastalıklarda Ne Tür Tedavi Uygulanır?

Proktoloji bölümünde birden fazla hastalıkların tanı ve tedavisi için çeşitli çalışmalar vardır.

 • Basur tedavi yöntemleri: THD, lazer, lastikle boğma yöntemi, Longo ve klasik ameliyatlar yani İnternal (iç) hemoroidlerin non-operatif (ameliyatsız) tedavisinde band ligasyonu, infrared koagulasyon, skleroterapi gibi gelişmiş teknikler kullanılır.
 • Dış hemoroidlerin eksizyonu uygulanır.
 • Makat çatlağı tedavi yöntemleri: Kapalı sfinkterotomi, botox enjeksiyonu ve bu uygulanmalardan önce diyet önerileri, sıcak banyolar, gerekirse gliseril trinitrat (GTN) krem uygulaması ile tedavinin sağlanması yoluna gidilir. Kronik anal fissürlerde ise botoks enjeksiyonu ve/veya GTN krem ile uygun vakalarda ameliyatsız tedavi sağlanır. Tedaviler sonrası eğer uygun görülürse dışkılama fizyolojisinin düzeltilmesi ile biofeedback uygulamaları için çalışmalar yapılır.
 • Anal Fistül tedavi yöntemleri: Lazer, fistülütomi ve fistülektomi tedavileri uygulanır. Tedavi ve tanının doğru olması için Pelvic phase MR, anal ultrason kullanılır.
 • Makatta bulunan siğil tedavisi için: Koterizasyon uygulanır.
 • Kıl dönmesi tedavi yöntemleri: Karidakis, flap yöntemleri, mikro sinüsektomi kullanılır. Bazen  lokal bakım/banyolar, epilasyon, kristalize fenol uygulaması ile ameliyatsız tedavi yollarına gidilir. Tedavi sırasında lokal anestezi kullanılır. Uzman hekimlerce yapılmalıdır. Eğer hastalık ileri derecedeyse ameliyatla flep yöntemiyle tedavi yolun gidilir.
 • Makat sarkması tedavi yöntemleri: İleri olmayan rektal prolapsuslarda ve anal prolapsusta lazer, RBL ve THD yöntemleri uygulanır, çok ileri prolapsuslarda klasik ameliyatlar yapılır.
 • Mayasıl ilaçla tedavi edilmektedir.
 • Kabızlık tedavisi yöntemleri: Kabızlık nedenleri tespit edilir. Eğer mümkünse diyetle kabızlık tedavi yoluna gidilir. Ancak eğer kişi yaşlıysa, karın ağrısı, kilo kaybı gibi ek belirtileri varsa ve kabızlık nedeni açıklanamıyorsa bu hastada kolonoskopi gibi ileri incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bazen sık olmasa da divertiküler hastalık (kolonik divertikülosis), kolon kanseri gibi daha ciddi hastalıklar nedeniyle kabızlık gelişebilmektedir. Bu yüzden belli yaştan sonra erken teşhis için düzenli olarak kontrol olunmalıdır.
 • Anal Fissür (Çatlak) tedavisi: Çatlağın özellikleri ve bazı basit basınç ölçümler sonucu eldeki verilerle tedavi seçenekleri belirlenir. Tedavi için nitratlı kremler, Botoks uygulaması, cerrahi gibi yöntemler uygulanır.
 • Gaz-Gaita kaçırma (Anal İnkontinans) tedavi yöntemleri: Gaz-gaita kaçırma derecesi belirlenir. Anal ultrason ve anal manometri ile sinir iletimi ölçülerek sorunun ne olduğu ve nerede olduğu tam olarak tespit edilir. Hastalık sırasında ya da daha önce oluşan kesilme ve yırtılmalar için sfinkter onarımı uygulanır. Ancak EMG-biofeedback yöntemi ve Gatekeeper ile Posterior Tibial Sinir Stimulayonu (PTNS)” yöntemi de ağrısız acısız gelişmiş tedavi uygulamaları vardır.
 • Bağırsak fıtığı tedavisi: Çok özellikli bir hastalık grubudur. Ancak Proktolojik ve jinekolojik muayene ile gerçek ve doğru tanı konulabilir. Transperineal PGA-mesh ile dikişsiz, ağrısız bir tedavi de uygulanmaktadır.
 • Anal kaşıntı tedavisi: Eğer tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara neden olur. Tedavisi diyetle beraber banyolar, bazı pomadlar, gerekirse arada mantar tedavisi, metilen mavisi enjeksiyonu gibi uygulamalarla olur. Anal bölgenin sabunlanması, antibakteriyel sabun ve losyonlar kullanılması, sıklıkla ıslak mendil kullanılması konusunda aşırılıklar bu hastalıklara neden olur; Vücutta bulunan yararlı bakterileri öldürerek vücut savunmasını zayıflatır.
 • Kolorektal kanser tedavileri: Tam boşalamama hissi, karın ağrısı, rektal kanama, hazımsızlık, dispeptik şikayetler, halsizlik, bağırsak alışkanlığında değişiklik; kabızlık veya ishal ile birlikte bazen de dışkı çapında incelme, karında ele gelen sertlik/kitle, rektal ele gelen kitle gibi belirtileri vardır. Kolorektal kanserlerin saptanması için serolojik testler, endoskopi/biyopsi, radyolojik incelemeler, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, sanal kolonoskopi, dışkı testleri uygulamaları yapılır. Kolorektal kanserlerde ana tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak bilindiği gibi erken teşhis için kontrollerin önemi büyüktür.
 • Anal/Perianal Siğillerin tedavi yöntemleri: Tedavide lokal cerrahi, lazer, ultrasonik dissektör gibi aletler kullanılır. Proktolojik ve endoskopik muayenelerle hastalığın seyri tespit edilir. Proktoloji bölümünde tedavisi buna göre olur.
TOP
Whatsapp
Randevu AL