Kürtaj Nedir?

Kürtaj ya da küretaj, en genel anlamıyla problemli ya da istenmeyen bir gebeliğin alınması işlemidir. Gebeliğin sonlanması aşamalarının tümüne birden kürtaj denir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi başlamadan önce hasta jinekoloji masasına yatırılır. Kişinin vajinasına spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir. Bu sırada vajinanın içi antiseptik solüsyon ile temizlenir. Kişi burada herhangi bir acı ya da ağrı duymamaktadır. Ardından hastanın isteğine göre genel ya da lokal anestezi uygulanır. Daha sonra vakum yöntemiyle istenmeyen gebelik alınır ve işlem tamamlanır. İşlemden 15-20 dakika sonra kişi gündelik hayatına geri dönebilir. Yani kürtaj yaptırmak aslında fazla vakit almayan, günlük hayatı etkilemeyen ve kolay bir işlemdir.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Kişi 18 yaşından büyük ise, eşinin de onayı alınarak işlem gerçekleştirilir. 18 yaşından büyük bekar kadınlar ise sadece kendi onayları ile bu işlemi gerçekleştirebilirler. Kürtaj yaptırmak isteyen herkes kliniğimizi arayarak kürtaj uzmanımızdan ve İzmir kürtaj doktorumuzdan bilgi alabilir.

Kürtaj Sadece İstenmeyen Gebelik İçin Yapılan Bir İşlem Midir?

Hayır! Kürtaj genel anlamıyla rahim içi temizleme işlemidir. Düşük olan gebeliklerden sonra kişinin rahmi kürtaj yöntemiyle temizlenir. Ayrıca gebe kalamayıp, uzun süre ve yoğun şekilde adet gören kadınlara da rahim içinin temizlenmesi maksadıyla kürtaj yapılabilmektedir. İzmir kürtaj merkezi olarak hizmet veren kliniğimize kadınsal olarak yaşadığınız her türlü sorun için başvuru yapabilirsiniz.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalınabilir Mi?

Evet, kürtajdan sonra kadın isterse tekrar hamile kalabilir. Hekimlerce önerilen ise 4-6 hafta sonra, kişinin bedensel ve ruhsal olarak toparlanmasının ardından gebe kalması yönündedir. Kürtaj İzmir için Bayraklı’da bulunan kliniğimizde işlem sonrası farklı branşlardaki doktorlarımızdan da destek alabilirsiniz.

Kürtajın Riskleri Var Mı?

Kürtaj her şeyden önce cerrahi bir operasyondur ve her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtajın da bazı riskleri vardır. Fakat bu riskler, yasal süre olan 10 haftaya kadar yapılan işlemlerde çok düşük oranlardadır. Günümüzde yapılan kürtaj tekniklerindeki köklü değişimler, kullanılan ilaçlar ve uygun steril koşullar, tüm riskleri en aza indirgemektedir. Ayrıca alanında uzman kürtaj doktorumuz sayesinde güvenilir bir klinikte kürtaj tedavisi göreceksiniz.

Kürtajdan Sonra Kanama Olur Mu?

10 Haftaya kadar yapılan kürtaj sonrasında hafif kanamalar gerçekleşebilir ama bu kanamaların herhangi bir hayatı tehlikesi olmamaktadır. Yasal sınırlar içinde gizli kürtaj yapan kliniğimizde sağlık durumunuzu sıkıntıya sokacak hiçbir işlem yapılmamaktadır. Bizleri 7/24 telefonlarımızdan arayarak kürtaj hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj sonrasında hekimin önereceği reçete dışına çıkmadan ve tavsiyelerine kulak vererek, oluşabilecek tüm komplikasyonların önüne geçilebilmektedir. Bunun yanı sıra kürtajdan sonra ilk 20 gün içinde havuz veya denize girilmemeli, pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı, 2 saatte bir ped değiştirilmeli, 20 gün cinsel ilişkide bulunulmamalı, tampon kullanılmamalıdır. İzmir kürtaj merkezimizde kürtaj olduktan sonra doktorumuz tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Süreç içerisinde yaşanabilecek her türlü olumsuzluklarda yeniden kliniğimize başvurabilirsiniz.

Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır mı?

Hayır! Kişinin kürtaj olduğu herhangi bir testte çıkmaz ve başka bir doktor tarafından da anlaşılmaz. Bu sebeple kürtaj yaptırmanız kesinlikle gizli kalmaktadır.

Kürtaj Sonrası Hastanede Kalmak Gerekir mi?

Hayır! Kürtaj sonrası 30 Dakika, 1 Saat içinde hasta evine gönderilebilmektedir. Günlük hayatınızı etkileyecek bir sorunla kürtaj sonrası karşılaşmıyorsunuz. Kısa bir vaktinizi ayırdığınızda hızlı bir şekilde kürtaj olabilirsiniz.

Kürtaj tedavisi için İzmir’de bulunan özel kliniğimiz İzmir başta olmak üzere, Manisa, Aydın, Denizli, Balıkesir, Muğla, Afyonkarahisar, Uşak, Burdur gibi tüm Ege bölgesi illerinden hasta kabul etmektedir. Öncesinden telefon ile arayarak randevu oluşturabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.