Yanak dolgusu, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yaşla birlikte azalan yüz dolgunluğunu yeniden sağlamak için yanak çizgilerine, kıvrımlarına ve dokularına sentetik veya doğal olarak oluşan maddeleri enjekte etme işlemidir.  Enjekte edilen maddeler, dermal dolgu maddeleri, enjekte edilebilir implant maddeleri, kırışıklık giderici dolgu maddeleri ve yumuşak dokuya yapılan dolgu maddeleridir. Dolgu maddelerinin büyük çoğunluğu emilebilir. Bu nedenle, kullanılan ürüne ve kişiye bağlı olarak birkaç yıl sürebilen sonuçlar sunarlar.

Yanak Dolgusunda Hangi Dolgu Türleri Kullanılabilir?

Yaygın olarak şu dolgu türleri kullanılır;

Hyaluronik asit (HA): Bu jel benzeri madde vücutta doğal olarak bulunur. Yanak bölgesine hacim kazandırır ve özellikle sarkmaları ve kırışıklıkları yumuşatmak ve yanağı dolgunlaştırmak için kullanılır.

Kalsiyum hidroksilapatit (CaHA): Bu dolgu maddesinde kalsiyum kullanılır (mikroskobik parçacıklar şeklinde).

Poli-L-laktik asit: Bu asit türü, cilde sıkılık verir ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Polimetilmetakrilat (PMMA): Bu dolgu maddesi küçük yuvarlak toplardan (mikro küreler) ve cildi dolgunlaştıran maddelerden oluşur.

Otolog yağ enjeksiyonları (yağ grefti): Bu teknik, vücuttaki kalçalar gibi kısımlardan yağ alır ve doldurmak için yanak bölgelerine enjekte edilir.

Yanak Dolgusu Faydaları Nelerdir?

  • Yanaklara hacim ekleyerek, yüz özelliklerinin daha belirginleşmesini sağlar.
  • Daha belirgin yanaklar, yüze daha konturlu bir görünüm verir.
  • Gözlerin altındaki ve yanakların etrafındaki sarkık cilt, yanak implantlarını takiben daha sıkılaşır ve toparlanır.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Enjeksiyonları kullanarak yapılan yanak dolgusu oldukça basit bir işlemdir. Yüz antiseptiklerle temizlenir. İnce bir iğne kullanılarak cildin altına dermal dolgu maddesi enjekte edilir. Tüm işlem 30 dakikadan az sürer.

İmplantlar dolguları ise biraz daha hassastır. Yanak implantı tipik olarak genel veya lokal anestezi altında yapılır. İnsizyonlar diş eti çizgisi boyunca ağız içinde veya alt göz kapağı içinde yapılır. Her yanak kemiğinde bir cep oluşturulur ve biyo-uyumlu bir implant bölgeye sabitlenir. İnsizyonlar daha sonra çözülebilir sütürler kullanılarak kapatılır. İmplant yöntemi 30-45 dakika arası sürer.

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri için iyileşme süresi çok az veya hiç yoktur. Hemen normal aktivitelere devam edilebilir. İmplantla yapılan yanak dolgusu işleminden sonra iyileşirken, şişliği en aza indirmek için buz kompres yapılmalıdır. İlk birkaç sert yiyecekler yenilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin