Silikon meme ucu, bir annenin emzirmeden önce meme ucunun üzerine yerleştirdiği, ince ve esnek silikon bir kapaktır. Meme ucu sivri uçlu ve tacı olan bir şapka gibidir. Bazı meme kalkanları, bebeğin burnu ve çenesinin meme başı koruyucusu yerine annenin cildine temas etmesini sağlayan ağzın etrafındaki oyuk kısımlara sahiptir.

Silikon Meme Ucu Ne Zaman Kullanılır?

Belirli tip emzirme sorunları olan bir anneye, bunları düzeltmek için başka seçenekler işe yaramadığında bir meme ucu koruyucu önerilebilir. Silikon meme ucu, anne sütü gelmeden önce kullanılmamalıdır. Anne sütü bebeğin doğumundan 2-6 gün sonra gelmeye başlar.  Çoğu durumda, meme silikonunun kullanılması geçicidir. Bazı anneler, bebek emzirmeyi öğrenirken sadece ilk günlerde meme koruyucusunu kullanmaları gerektiğini anlar. Meme koruyucusu kullanırken, emzirmenin nasıl ilerlediğin ve meme koruyucuyu kullanmaktan vazgeçme zamanının, ne zaman doğru olabileceğini değerlendirmek için doktora danışılmalıdır.

Meme koruyucularının ne zaman denenmesi gerektiğine dair uzmanlar arasında bile farklı görüşler vardır. Emziren anneler tarafından meme koruyucularının kullanılmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Bebek meme ememiyorsa (örneğin prematüre bir bebek, düz veya ters meme uçları veya yüksek damak gibi bebek varyasyonları),
  • Annenin ağrılı memelerinin olması,
  • Biberonla beslenen bir bebek memede beslenmeyi öğreniyorsa,

Silikon Meme Ucu Nasıl Kullanılır?

Silikon meme ucu kullanırken, nasıl doğru kullanılacağını öğrenmek önemlidir.  Bu, bebeğin meme silikonuna iyi bir şekilde bağlandığından emin olunmasına yardımcı olur ve bebeğin yeterli beslendiğinin görülmesi sağlanır. Meme ucu, farklı şekil ve boyutlardadır. Kullanımı genellikle şöyledir;

  • Anne sütü birkaç damla meme başlığının iç kısmına konulur. Bu sürtünmeyi önler.
  • Anne sütünden birkaç damlayı, deliklerin olduğu meme kısmının ucuna konulmalıdır. Bu bebeğin silikon memeyi emmesine teşvik eder.
  • Meme ucu ve areolanın bir kısmını, kalkanın tepesine çekmeye yardımcı olmak için meme başlığının ortasından meme başı üzerine yerleştirilmelidir.
  • Meme ucu ile meme silikonunun tepesinin ucu arasında küçük bir boşluk olmalıdır.
  • Emzirmenin sonunda meme ucu ovulmamalıdır. Ağrı varsa meme silikonu yanlış boyut veya şekildedir. Uzmandan yardım alınması gereklidir. Bu madde kullanımdan sonra steril olarak temizlenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin