Türkiye’de halk dilinde şeker hastalığı olarak geçen fakat tıp dilinde gerçek ismi ileal interpozisyon cerrahisi, doğru zamanda ve doğru hastalara başarılı bir şekilde uygulandığı takdirde son derece olumlu sonuçlar vererek hastaların büyük bir yükten kurtulmasını sağlıyor. Her bireye şeker hastalığı ameliyatı yapılamadığı gibi doğru zamanda uygulanan tedavi yöntemlerinin ardından başarılı geçen ameliyatlar, hastaların bu yükü sırtların atmasını sağlamaktadır. Tıpta son derece gelişen bu yöntem ile birlikte pankreas organı üzerine yapılan işlemler ile beraber bu organın herhangi bir farklılık içerisinde devamlılık sağlaması söz konusu değilken asıl amaç olarak pankreasın görevini hastalık öncesindeki gibi gerçekleştirmesi hedeflenmektedir. TİP 2 diyabet hastalarına karşı olan bir yöntem olan ameliyat ile beraber pankreas, başarılı geçen işlemlerin ardından eski görevini yerine getirerek vücuttaki etkinliğini sürdürmeye devam etmektedir.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı genel tanım olarak vücutta pankreasın hedeflenen ve standart boyutlarda insülin üretemediği durumlarda veya bu insülinin üretiminin faydasız olarak nitelendirildiği hallerde koyulan bir hastalık ismidir. Günümüzde diyabet hastaları kategorisinde yer alan bireylerin birçoğu bu hastalığın kendilerine tanısı konulamadan yaşamlarını sürdürmekte ve genellikle başlangıç seviyesinin ardından şikâyetleri neticesinde bu tanıyı kendine koydurtmaktadır. Bu durumlarda kontrollerin gerekli olduğu kanıtlanırken düzenli kontrol yaptıran şeker hastası bireylerin son derece başarılı bir şekilde bu hastalığın üstesinden geldiği de görülmektedir.

Diyabet Hastalığı Türleri Nelerdir?

Şeker hastaları için ameliyat imkanı bu hastalığın TİP 2 olarak adlandırıldığı diyabet hastaları için geçerli olup ameliyat sürecinin ardından sorun kalmamaktadır.

TİP 1 adı altındaki kategoriye dahil olarak şeker hastalığı ile uğraşan bireylerin vücudundaki insülin, pankreasta ya hiç üretilmemekte ya da üretilen insülinin miktarı çok az olmaktadır. Ağırlıklı olarak genç yaşlardaki bireylerde rastlanan bu tür hastalıklar problem yaratabilmektedir.

Diyabet hastalığı ameliyatı için geçerli olan TİP 2 türü hastalık ise vücutta üretilmekte olan insülinin hücreler tarafından dirençle karşılanmasının önüne geçmek için yapılmaktadır. Bu türdeki hastalar bu kavram içerisinde yer alan topluluğun yaklaşık %90’lık bölümünü oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin