Protez meme, memenin tamamı veya bir kısmının şeklini değiştirmeye yarayan yapay bir meme şeklidir.

Çoğu protez meme, ince bir filme kaplanmış yumuşak silikon jelden yapılmıştır. Bir kadının memesinin doğal şeklini veya memenin bir parçasını andırması için doktor tarafından memeye kalıplanırlar. Dış yüzey kısmı, yumuşak ve pürüzsüz şekilde olabilir.

Meme kanseri ameliyatı geçirmiş, rekonstrüksiyonu yapılmamış birçok kadın meme protezi takmaktadır. Bazı kadınlar için protez takmak rekonstrüksiyondan önce geçici bir seçim olabilir. Bazı kadınlar ise meme rekonstrüksiyonu yapmamayı tercih edebilirler.

Kaç Çeşit Protez Vardır?

Memeye takılan 2 tür protez bulunmaktadır.

Bunlar;

  • İçi tuzlu su ile dolu olan protez tipi salin isimli protezdir. Kullanım alanları her geçen gün silikon protezlere göre ciddi oranda azalmaktadır.
  • İçinde silikon jel olan protez tipleri de 2. tür protezdir. Diğer tür protezlere göre memeye görünüm olarak ve kıvam olarak çok daha benzer şekildedir. Çok sık tercih edilen protez türüdür.

Protez Meme Nasıl Takılır?

Protez tipi seçildikten sonra anestezi uygulanır. Hastanın, meme ucu etrafından veya koltuk altından kesiler atılarak protez yerleştirilir. Kesi atılan kısımlar medikal iplerle dikiş atılarak kapatılır. Protez yerleştirme işlemi ortalama 1,5-2 saat sürmektedir. Hasta istediği takdirde aynı gün taburcu olabilir.

Protez Meme Takıldıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Diğer cerrahi operasyonlar gibi, protez meme takılması işleminden sonra da titiz davranılmalıdır. Doktorun vereceği antibiyotik ve ilaçlar dikkatli bir şekilde günü gününe kullanılmalıdır. 7-14 gün boyunca güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Protez yerleşimi için yapılan kesiler, operasyondan sonra kızarabilir, şişebilir ve ağrıyabilir. Bu durum geçicidir ve buz kompres uygulanabilir. Ağır egzersizler ve sporlar ilk 6 hafta yapılmamalıdır. Sırt üstü yatılmalıdır. Ayrıca geçici olarak hafif şiddetli kanamalar da olabilmektedir.

Ayrıca meme protezleri emzirmeye engel değildir. Çünkü doktor, protezleri takarken, süt yolları ve süt kanallarına zarar vermeden takar. Takılan protez türleri dışarıdan gelebilecek darbelere karşı son derece dayanıklıdırlar. Sadece sivri bir maddenin batırılmasıyla patlayabilir. Patlasa bile protezin içindekilerin vücuda veya dokuya herhangi bir zararı yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin