Obezite, son zamanlarda her 8 kişide birinde görülür hale gelmektedir. Alınan gıdalar ile hızlıca kilo alımı sağlandığında obezite başlangıcı söz konusu olmaktadır. Bu yüzden başlangıçtan itibaren kişilerin önlem alması ve bu konuda uzman yarımı alması da büyük önem taşımaktadır. Kişiler üzerinde yapılan vücut kitle endeksi hesaplama ile başlayan obezite cerrahisi çeşitleri kararı yine uzman doktorlar tarafından da son olarak teşhis konmaktadır.

Bu konuda aşırı kilolu alan kişilerin yaş, kilo ve boy ile kendisinin de yapabileceği abezite testi kolayca elde edilebilmektedir. Genel olarak kişiler belirli kan değerleri ve vücut yağ oranı seçimi ile de obezite alanında kesin sonuç alabilmektedir. Çeşitli olarak kişilerde bulunan obezite cerrahi seçenekleri yapı ve aşırı kiloluğa göre değişebilmektedir. Bu alanda bulunan ve kişiye göre değişen obezite cerrahi çeşitleri;

  • Yemeyi kısıtlayıcı ( restriktif )
  • Emilimi kısıtlayıcı ( malabsorptif )
  • Tüp mide ( sleeve gastrektomi
  • Roux en YGastrik Bypass
  • Mini gastrik bypass
  • Biliopankreatik diversiyon gibi cerahi teknikler bulunmaktadır.

En Sık Kullanılan Obezite Cerrahi Yöntemleri

Sıklıkla tercih edilmesinden çok hekimlerin karar vermesi daha önemli olmaktadır. Böylece obezite cerrahisi çeşitleri de daha güvenli şekilde sağlanmış olmaktadır. Her çeşidin kendine uygun olarak kolaylığı ve fazla etkisinin bulunması daha büyük avantaj sağlamaktadır.

Mide küçültme ya da tüm mide ameliyatı işlemlerinde kişilerin göstereceği vücut tepkileri de hekimler tarafından önceden değerlendirilmelidir. Bu işlem genel olarak tüm kapalı ameliyatlarda geçerli olmaktadır. Böylece kişiler en uygun şekilde obezite cerrahi uygulaması yapılabilmektedir.

Obezite Cerrahisi İşleminden Sonra Kilo Alımı Olur Mu?

Genel olarak tüm zayıflama işlemlerinde kişini dikkat etmemesi sonucunda kilo alımı söz konusu olmaktadır. Obezite cerrahi çeşitleri olarak da kişilerin bir sonra vücut oturması ve dikkat edilmemesi halinde kişilerin % 20lik bir kısmı kilo alabilmektedir.

Mono sağlık bu alanda ameliyat sonrasında da kişinin kendini koruması açısından gerekli önlemlerin bilgisini de vererek sağlıklı yaşam konusunda hastalarına yardımcı olmaktadır. Genel bilgi almak için sitenin telefon numaralarından iletişim kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin