Ayrıca mamoplasti olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı, her bir memeye bir implant yerleştirerek yapılan cerrahi operasyondur. Memelerin şekli ve büyüklüğü değiştirilebilir. İmplantlar farklı şekil ve boyutlarda mevcuttur. İmplantın kabuğu silikon bazlı bir malzemeden yapılmıştır ve implant tipine bağlı olarak implantlar jel veya suyla doldurulabilir. İşlemden hasta ve doktor, implant malzemesine, cinsine, memelerin yeni boyutuna ve şekline karar verir. Bazen, tıbbi ihtiyaç için değil, kozmetik nedenlerden dolayı memelerin görünümünü değiştirmek için de yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce Neler Yapılmalıdır?

  • İşlemden 8 saat önce, ağır yemekler, et, kızarmış yiyecekler veya yağlı yiyecekler,
  • İşlemden 6 saat önce, hafif yemekler, kızarmış ekmek veya mısır gevreği gibi yiyecekler, süt veya süt içeren içecekler,
  • İşlemden 2 saat önce ise, su veya herhangi bir sıvı ve yiyecek tüketilmemelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Damarlardan birine bir tüp yerleştirilecektir.
  • Genel anestezi yapılarak hasta uyutulur. Ayrıca rahatlaması için yardımcı olacak bir ilaç da verilebilir (yatıştırıcı).
  • Her memeye bir insizyon denilen küçük kesiler yapılacaktır. Kesi, meme ucunun yanına, altındaki kırışıklığa veya koltuk altına yapılabilir.
  • Memelerin içindeki doku meme kaslarından uzaklaştırılır ve implantlar meme kaslarının üzerine veya altına yerleştirilebilir.
  • İmplantların etrafındaki sıvıyı boşaltmak için meme dokusuna tüpler yerleştirilecektir. Tüpler ameliyattan 2-3 gün sonra alınacaktır.
  • Kesiler dikişlerle ve cerrahi bantlarlar kapatılacaktır. Memeler, gazlı bez ve elastik bandaj ( sargılar) ile kaplanarak meme büyütme ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Ameliyattan çıktıktan sonra memelerin büyüdüğü hemen fark edilebilir. Operasyondan 5-6 saat sonra sıvı alımı başlar. Hasta dilerse aynı gün taburcu olabilir veya 1 gün kalabilir. Ameliyattan sonra oluşabilecek ağrılar için doktor ağrı kesici ilaçlar verir ve ameliyattan sonraki süreçte ağrılar azalarak kaybolur.  7-10 gün arası iyi bir istirahat edilmesi gereklidir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında 6-8 hafta yorucu egzersizler ve ani hareketler yapılmamalıdır. Enfeksiyon riskine karşılık verilecek olan antibiyotikler saati saatine kullanılarak bitirilmelidir. İlk pansuman işleminden hemen sonra banyo yapılabilir. 2-3 hafta boyunca sigara kullanılmamalıdır. 1-4 haftalarında güneş ışığı ve solaryumdan uzak durmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin