Göz kapağı düşüklüğü, aynı zamanda ptozis veya blefaroptozis olarak adlandırılır. Bu durumda, üst göz kapağı, olması gerektiği konumdan çok daha aşağı bir konuma düşer. Ağır vakalarda göz kapağı, gözün tamamını veya bir kısmını kaplayabilir ve görüşü etkileyebilir.

Düşüklükten bir veya iki göz etkilenebilir. Doğum esnasında mevcut olabilir (konjenital ptozis) veya yıllar içinde yavaş yavaş gelişebilir. Günler veya saatler içinde gelişen göz kapağı düşüklüğü ciddi bir tıbbi sorunu işaret edebilir gerektiğinde göz kapağı estetiği gerekebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

  • Doğumsal sorun buna sebep olabilir. Yeni doğan bir bebek, üst göz kapağını yükseltmeye yarayan levator kasında olan gelişimsel bir problem nedeniyle bu sorun ile doğar.
  • Yaşlanma, en yaygın göz kapağının sarkma ve düşme nedenidir.  Yerçekimi ve yaş ilerlemesinin uzun süreli sorunları, levator kasının göz kapağını kaldırmasına yardımcı olan geniş, tendonu andıran bir dokunun gerilmesine neden olur.
  • Göz kapağındaki bu sorun, kasların, sinirlere tepki verme şeklini etkileyen nadir bir hastalık olan myastenia gravisin ilk semptomlarından biri olabilir.
  • Kas hastalıkları da busorunun yaygın nedenlerindendir. Göz hareketini etkileyen ve yutma zorluğuna neden olabilen, kas distrofisi adı verilen kalıtsal bir kas hastalığı bu soruna neden olabilmektedir.
  • Göz kasları, beyinden gelen sinirler tarafından kontrol edildiğinden, beyne veya onun sinirlerine zarar veren durumlar bazen kapaktaki bu düşüklüklere neden olabilir. Bu koşullar arasında inme, beyin tümörü, bir beyin anevrizması (beynin içindeki bir kan damarı üzerinde şişen bir grapelike) ve uzun süreli diyabetle ilgili sinir hasarı bulunur.
  • Bazı durumlarda, göz kapağı enfeksiyonu, tümörü, göz yuvasındaki tümör veya göze darbe nedeniyle göz kapağı düşebilir.

Göz kapağı düşüklüğü, göz açısını daraltır ve bu da etkilenen gözün normalden daha küçük görmesini sağlar. Bu sorunla beraber ayrıca normalde üst göz kapağıyla kaş arasında kalan cilt kıvrımı da kaybedilir. Bu problem genellikle uzun süreli bir sorundur. Bununla birlikte, yaşa bağlı olarak, sarkıklık yıllar içinde çok daha artabilir. Bu sorun tedavi edilmediği edilmezse ve göz kapağı estetiği ameliyatı olunmazsa hem estetik açıdan hem de sağlık açısından problem çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin