Vücutla orantılı bir göğüs boyutu elde etmek için aşırı göğüs yağını, glandüler dokuyu alarak, gergin, estetik ve küçük göğüsler ortaya çıkaran işleme göğüs küçültme ameliyatı denilir. Aynı zamanda büyük göğüslerin sebep olduğu rahatsızlıkları minimuma indirir. Orantısız şekilde olan büyük göğüsler, hastalar için hem fiziksel hem de duygusal sıkıntıya neden olabilir. Büyük göğüslere sahip kişiler, göğüslerinin ağırlığından kaynaklanan fizyolojik rahatsızlıklar yaşayabilirler. Ortaya çıkan ağrı, bazı hastaların ortak fiziksel aktiviteler gerçekleştirmesini zorlaştırabilir.

Göğüs küçültme genellikle medikal rahatsızlıkları ve problemleri gidermek için yapılsa da, rahatsızlıkları olmayan ama göğüslerinin büyüklüğünden şikâyetçi kişilere de, estetik bir tedavi yöntemi olabilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Aşırı büyük göğüsler sağlık ve psikolojik sorunlara sebep olabilir. İmaj sorunlarına ek olarak, fiziksel ağrı ve rahatsızlık da yaşanabilmektedir. Fazla göğüs dokusunun ağırlığı, aktif bir yaşam sürdürebilinmesini engelleyebilir.

Aşağıdaki durumlarda meme küçültme ameliyatı yapılabilir:

  • Fiziksel olarak rahat ve sağlıklı olmak isteyenler,
  • Göğüsleri büyük olanlar,
  • Fiziksel aktiviteleri sınırlandıran göğüsleri olanlar,
  • Göğüslerin ağırlığından kaynaklanan sırt, boyun ve omuz ağrılarıyla karşılaşanlar,
  • Meme kırışıklığının altında cilt tahrişi olan kişiler ameliyat olabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Göğüs küçültme ameliyatı son derece güvenilirdir. Her cerrahi işlemde olabilecek anestezik etkiler, kanamalar, enfeksiyonlar, şişmeler, ağrılar ve kızarıklıklar nadirde olsa olabilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme uygulaması, genellikle aşırı yağ, glandüler doku ve cildin cerrahi olarak çıkarılmasıyla beraber kesilerle yapılmaktadır. Bazı durumlarda, aşırı yağ, eksizyon teknikleri ile birlikte liposuction yoluyla giderilebilir. Göğüs boyutu büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklanıyorsa ve aşırı deri, bir sorun değilse, göğüsleri küçültme işleminde sadece liposuction yöntemi de kullanılabilir. Meme küçültme uygulaması sırasında intravenöz sedasyon (geçici bilinçli uyku) ve genel anesteziyi verilir.  Kesi yapıldıktan sonra, meme başı (orijinal kanına ve sinir beslemesine bağlı kalır) daha sonra yeniden düzenlenebilir.  Göğüslerin altındaki dokular küçülür, kaldırılır ve şekillendirilir. Nadiren, çok büyük sarkık göğüsler için, meme başı ve areolanın, meme üzerinde daha yüksek bir pozisyona çıkarılması ve nakledilmesi gerekebilir (serbest meme grefti). Göğüsleri yeniden şekillendirmek için açılan kesikler bir araya getirilir. Dikişler, cilt yapıştırıcıları veya cerrahi bant ile cilt kapatılır. Operasyon sonrası hasta isterse aynı gün taburcu olabilir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin