Cilt gençleştirme, sarkık, gevşek ve deformasyonlu cildin sıkılaştırılarak, gerginleştirilerek canlandırılması veya eski haline getirmek için kullanılan herhangi bir kozmetik veya tıbbi işlemdir. Bununla beraber daha spesifik bir tabirle, kaş kaldırma, göz torbalarının kaldırılması, göz kapaklarının kaldırılması, yaşlılık lekelerinin ve sarkıklığının giderilmesi, gençliğin tipik olan yüz geometrisini ve cilt görünüşünü restore etmeye çalışan bir dizi cerrahi veya medikal estetik yöntemleri ifade eder.

Hangi Durumlarda Cilt Gençleştirme Yapılır?

Yaşlanma belirtilerinin aleni bir şekilde ortaya çıkmasıyla beraber,  sarkmalar, derin çizgiler ve kırışıklar oluşan ciltler için cilt gençleştirme işlemleri yapılır.

Kimler Cilt Gençleştirme Yaptırabilir?

Cilt canlandırma ve onarma işlemleri her yaştaki erkek ve kadınlar için uygundur.

Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Birçok ameliyatlı veya ameliyatsız cilt gençleştirme ve ameliyatlı, ameliyatsız yüz germe yöntemleri vardır. Bu yöntemler şunlardır;

  • Botoks: Cilt kırışıklıkları ve sarkmalar için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Özellikle yüz bölgesinde etkili sonuçlar vermektedir.
  • Dolgu işlemleri: Yaşlılık belirtileri baş gösterdikten sonra cilde, hacim, gerginlik ve dolgunluk sağlamak için çeşitli dolgular enjekte edilir. Kırışıklıklar ve çizgiler bu yöntem sayesinde kaybolur.
  • Mezoterapi: Çeşitli vitaminler, enzimler ve bitkisel özlerin karışımından oluşan bu yöntem, kırışıklık ve çizgilerin tedavisinde kullanılır.
  • Ultrason: Cilt sıkılaştırma, toparlama ve gözenekleri kapatmak için kullanılan bir cilt uygulamasıdır. Bu yöntemde ultrason dalgaları, hedef dokuya odaklanarak kolajen ve elastin üretimi başlatır.
  • Ulthera: Bu uygulama ile cildin gerginliği ve elastikiyeti sağlanır.
  • Scarlet: Bu yöntemde mikro iğneler sayesinde cilt altları uyarılarak kolajen üretimi sağlanır.
  • Prp: Cildi gençleştiren uygulama olarak bilinir. Kişinin kendi kanındaki trombositleri ayırır ve sorunlu, hasarlı bölgelere tekrar enjekte edilir.
  • İp tedavileri: İple cilt germe tedavileridir. Cildin kırışıkları ve sarkmaları giderilerek gerginleşmesi sağlanır.
  • Ameliyatlar: Genel veya lokal anesteziler altında cildin toparlanması, gerginleşmesi ve elastikiyeti için yapılan cerrahi işlemlerdir. Etkisi uzun sürmektedir.

Cilt Gençleştirme Sonrası

Uygulamaların hepsinden sonra küçük çaplı ağrılar, kızarıklıklar ve şişlikler olması normaldir. Bu durum geçicidir. Doktorun vereceği ilaçlar titiz bir şekilde uygulanmalıdır. Güneş ışığına doğrudan maruz kalınmamalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır. Sigara içilmesi cildi tekrar eski haline getireceği için sigara bırakılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin